Czym jest mapa witryny i kiedy wpływa na SEO?

 

Z punktu widzenia pozycjonowania niezmiernie ważnym jest, żeby dany serwis posiadał mapę strony. Wielu właścicieli nie przykłada jednak do niej za dużej uwagi, a tak rzeczywiście przedstawia ona wyjątkowo szybkie narzędzie zwiększające wartość witryny internetowej. Zaimplementowana mapa strony może ponadto ułatwić nawigację odwiedzającym. Czym jest zatem mapa strony?

 

Mapa strony

Mapa strony służy prawidłowemu wyświetlaniu struktury, sekcji i linków w serwisie. Odpowiednio zaprojektowana ułatwia przemieszczanie się po witrynie i działa na poprawę pozycji w rankingach wyszukiwania. Mapa strony internetowe Gdańskj znacząco zwiększa wartość serwisu www. Konstruując mapę strony należy więc brać pod uwagę odbiorców oraz mechanizmy wyszukiwarek.

 

Rodzaje map stron internetowych

Można wyróżnić wiele gatunków map. Najpopularniejsze z nich to właśnie HTML i XML. Mapa HTML ułatwia nawigację na stronie internetowej w Gdańsku i umożliwia szybkie znalezienie odpowiednich podstron. Dobrze skonstruowana mapa strony wpływa również na user experience. Mapa XML jest z kolei zrobiona dla botów (robotów wyszukiwarek). Jest zatem lista adresów URL oraz podstron, informująca o elementach strony podlegających indeksowaniu oraz określająca hierarchię i systematyczność aktualizacji.

 

Co zyskujemy?

90% ruchu w internecie zapoczątkowane jest wejściem w wybraną wcześniej pozycję. Żeby pozyskać nowych klientów, musimy więc sprawić, by nasza strona pojawiała się w rezultatach wyszukiwania. Żeby witryna pojawiła się w wyszukiwarkach konieczne jest jej zaindeksowanie i umieszczenie w bazie danych. Każda wyszukiwarka posiada swój własny indeks, na bazie którego tworzone są wyniki zapytań. Nieprawidłowe indeksowanie strony powoduje znacznie niższą liczbę odwiedzin. Żeby uniknąć pomijania naszej witryny przez wyszukiwarki należy zadbać o wykonanie mapy XML, dzięki czemu poprawią się wyniki indeksowania. Mapa strony to wyjątkowo ważny czynnik SEO, potrzebny przy opracowywaniu strategii pozycjonowania strony www.